• TŁUSTY CZWARTEK - KONKURS

    Drodzy Uczniowie!

    Jeszcze kilka godzin czekamy na Wasze zdjęcia.

     

  • Jak powstają pączki?

    Według encyklopedii pączek to wypiek przypominający kształtem kulę, smażony w głębokim tłuszczu, często lukrowany lub posypywany cukrem. Podobnie jak w domu, tak i w piekarni wszystko zaczyna się od mąki, jaj, mleka i specjalnych dodatków.

    W ramach ZKK klasa 8 przygotowała opis do zdjęć jak wykonać pączki.

    Klasa 8 ,Elżbieta Krząstek  - Janeczko

  • TŁUSTY CZWARTEK

    Tłusty czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty, mięsopust, karnawał. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

    Tłusty czwartek jest świętem ruchomym. To oznacza, że dzień, kiedy objadamy się pączkami, zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. Pewne jest, że tłusty czwartek poprzedza ostatki i Środę Popielcową, wypada w czwartek i można wtedy, a nawet trzeba, najeść się do syta. Podobno ci, co tego dnia zjedzą choć jednego pączka, mogą liczyć na szczęście. W 2021 roku Tłusty czwartek przypada 11 lutego.

    Przysłowia na tłusty czwartek

    Od lat krąży staropolskie przysłowie, które mówi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

    Przysłowia przyzwalające nam na sięganie tego dnia po pyszności:

    „Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zjedzą pole i będzie miał pustki w stodole”

    „Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”.


    Przysłowia, które przypominają o nadchodzącym Wielkim Poście.

     

    „Tłusty czwartek pączkami fetuje, a od Popielca ścisły post szykuje”.

    „Od tłustego czwartku do Zmartwychwstania – ścisły post się kłania".

    Wszystkim życzymy smacznego!

    Urszula Szpilczyńska

  • „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”

    Już najstarsze polskie przysłowia, wspominają o tradycji spożywania pączków w ostatni czwartek karnawału. Pierwsze pączki były wyrobami z ciasta chlebowego, dużo większymi  od dzisiaj znanych pączków. Ich nadzienie przypominało dzisiejsze skwarki.

    Kochani Uczniowie! Czekam na Wasze zdjęcia z tłustego czwartku. Na fotografii uwieczniamy się podczas pomocy przy wykonywaniu pączków lub robimy zdjęcia naszym domownikom.

    Czekam na Wasze zdjecia: ek@cygany.onmicrosoft.com

    Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach:

     

    I. Ja, w roli cukiernika.

    II. Zabawna sytuacja związana z pączkami.

    Najciekawsze zdjęcia nagrodzimy - nagrody niespodzianki.

    Przysłanie zdjęcia jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku na stronie szkoły: https://zscygany.edupage.org/

    Termin nadsyłania zdjęć upływa 11 lutego 2021 r. o godz.18:00

    Organizatorzy konkursu: ks. Krzysztof Kułaga, Elżbieta Krząstek - Janeczko

     

    Elżbieta Krząstek - Janeczko

     

  • KONKURS PLASTYCZNY

    Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik ogłasza XI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy” 

    Celem działania kierowanego do uczniów szkół podstawowych jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z przebywaniem i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie rolnym oraz rolniczym chorobom zawodowym. 


      Regulamin konkursu w załączniku :   XIkp_regulamin_2021.pdf​​​​​​​       

    Termin: 26 marca 2021 do p. Metryki 

  • BROSZURA DLA RODZICÓW

    Broszura_dla_rodzicow.docx

     

    Pedagog szkolny - Agnieszka Podwysocka

  • DBI - SZKOŁA W AKCJI

     

     

    Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie partonatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki. Patrnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.

    Nasza szkoła tradycyjnie została zgłoszona do akcji. W tym roku jesteśmy 20 213 240 zgłoszoną szkołą.

    Elżnieta Krząstek - Janeczko

  • O DWUNASTU MIESIĄCACH - LUTY

    Luty to najkrótszy miesiąc z wszystkich braci. W tym roku luty ma 28 dni. W języku staropolskim znaczy srogi, ostry i stąd nazwa drugiego miesiąca roku - w lutym zwykle panują tęgie mrozy.

    Elżbieta Krząstek - Janeczko

  • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY - CZWARTY PRZEDMIOT

    W roku szkolnym 2020/2021 ostatni raz odbędzie się egzamin ósmoklasisty tylko z 3 przedmiotów. W związku z reformą edukacji od roku szkolnego 2021/2022 wszyscy uczniowie podstawówek będą musieli wybrać dodatkowy przedmiot na teście — biologię, chemię, fizykę, historię lub geografię.

    Wyboru będzie trzeba dokonać na początku ósmej klasy do 30 września. Wówczas uczeń składa deklarację z jakiego przedmiotu będzie zdawał egzamin.

    Do tej pory podobnie było przy wyborze języka obcego. Nad przedmiotem trzeba się poważnie zastanowić, bo zdania nie można zmienić.

     

    Centralna Komisja Egzaminacyjna podała w informatorach na rok 2021/2022, że egzaminy z tych przedmiotów będą trwały po 90 minut. W dokumentach znajdują się również przykładowe zadania, ich liczba oraz punktacja.

     

    Link do strony CKO

    Aktualizacja : Elżbieta Krząstek - Janeczko

  • PEDAGOG SZKOLNY

    Zapraszam serdecznie do kontaktu z pedagogiem szkolnym w poniedziałek od godziny 8;55 do 9;40 poprzez e-dziennik, aplikację Teams, kontakt osobisty – po wcześniejszym ustaleniu terminu.
    Mój adres e-mail: ap@cygany.onmicrosoft.com

    techniki_nauki.pdf​​​​​​​


    Agnieszka Podwysocka – pedagog szkolny

  • KONSULTACJE DLA KLASY VIII - II SEMESTR

    J.angielski - poniedziałek- godz.15:00

    Matematyka- środa - godz.15:00

  • SPOTKANIE Z RODZICAMI!

    SPOTKANIE Z RODZICAMI!

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Szanowni Państwo!

    W dniu 8 lutego ( poniedziałek)  2021 r. odbędą się spotkania wywiadowcze z rodzicami na platformie Teams. Spotkanie w formie online. Harmonogram spotkania:

    Klasa IV - godzina 17:00

    Klasa VI - godzina 16:00

    Klasa VIII - godzina16:30

     

     

  • Pierwsza pomoc dla Babci i Dziadka

    Uczniowie klas ósmych w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa oraz z okazji Dna Babi i Dziadka wykonali plakaty z instruktażem udzielania pierwszej pomocy. Zadanie to jest także związane z realizowaną w naszej szkole innowacją pedagogiczną pt. Pierwsza pomoc dla młodszych i starszych”, w ramach której ósmoklasiści mieli zaprezentować różne zagadnienia z zakresu pierwszej pomocy zarówno uczniom klasy IV przygotowującym się do egzaminu na kartę rowerową jak również rodzicom, dziadkom i innym zainteresowanym osobom. Niestety ze względu na panujące obostrzenia i nauczanie zdalne musieliśmy troszkę zmienić formę prezentacji w/w zagadnień z pierwszej pomocy. Stąd też powstały plakaty, które prezentujemy w galerii zdjęć.

    Beata Metryka

  • Kochane Babcie, drodzy Dziadkowie!

    Z okazji zbliżającego się święta, w tak trudnym dla nas wszystkich czasie. W imieniu szkolnej społeczności życzymy Wam długich lat życia wypełnionych zdrowiem, radością oraz szacunkiem, życzliwością i miłością najbliższych. Niech samotność omija Was szerokim łukiem, a zdobyte doświadczenie i życiowa mądrość służy innym. Nie możemy się spotkać w szkole to przynajmniej w taki sposób chcemy uczcić Wasze Święto. 

    S. U

  • O DWUNASTU MIESIĄCACH - STYCZEŃ

    Styczeń to pierwszy miesiąc z 12 braci. Ma on 31 dni, a nazwa tego miesiąca prawdopodobnie pochodzi od słowa stykać się, bo stanowi miejsce styku starego i nowego roku.

    W tym roku zaszczyciła nas piękna i mroźna zima.

     

    Elżbieta Krząstek - Janeczko

  • INFORMACJA

    W związku z rozpoczętą kwarantanną narodową Ministerstwo Edukacji i Nauki poleciło poradniom psychologiczno – pedagogicznym podjęcie działań pozwalających na zapewnienie dzieciom i młodzieży w okresie ferii zimowych pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Nowej Dębie informuje o możliwości korzystania z porad specjalistów w formie telefonicznej lub bezpośrednio w siedzibie placówki, bez konieczności wcześniejszej rejestracji.

    Konsultacyjne dyżury telefoniczne w okresie ferii

    dla uczniów i ich rodziców, oraz nauczycieli i  dyrektorów szkół z powiatu tarnobrzeskiego

     w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej

    Udzielenie bezpośredniej pomocy psychologiczno – pedagogicznej

    w placówce Poradni

    Należy telefonicznie umówić wizytę.  

    Telefon do sekretariatu (15) 846-28-45 dostępny w godzinach 7:30 – 15:30

    Ponadto istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej infolinii udostępnionej przez MEiN, w celu uzyskania pomocy  psychologiczno - pedagogicznej

    800 080 222

    Harmonogram dyżurów_specjalistow_PPP_w_Nowej_Debie

     

       dyrektor PPP w Nowej Dębie

       Ewa Monika Szczepan

         

     

    INFORMACJA DLA UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI

    dotycząca udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej on–line

     

    Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że o w okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

    W odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii – powstała poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Nowej Dębie z wykorzystaniem formuły on-line, zapewniając uproszczoną ścieżkę spotkań i konsultacji dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

    Osoby potrzebujące pomocy, korzystając z wyszukiwarki w postaci interaktywnej, mogą znaleźć odpowiedniego dla siebie specjalistę i zarezerwować termin spotkania w formie wideo czatu lub czatu. Ponadto na platformie znajduje się baza wiedzy, w której są zamieszczone artykuły, prezentacje, informacje i scenariusze zajęć.

    Rodzic, uczeń czy nauczyciel może zarejestrować się na portalu poradni on-line poprzez wejście na stronę https://www.zawszejestjakieswyjscie.pl/rejestracja

    1)      W zakładce „zarejestruj się” należy wybrać opcję „UŻYTKOWNIK”, a następnie założyć profil, podając swoje dane. Po akceptacji administratora platformy, UŻYTKOWNIK może skorzystać z pomocy w postaci Wideo czatu lub czatu ze specjalistą.

    2)      UŻYTKOWNIK wybiera z listy odpowiedniego specjalistę oraz województwo.

    3)      Z kolei z wygenerowanej listy UŻYTKOWNIK wybiera specjalistę z danej placówki oraz termin konsultacji.

    4)      Po akceptacji terminu spotkania on-line przez administratora na profilu UŻYTKOWNIKA, w kalendarzu wydarzeń podana jest informacja dot. WERYFIKACJI i dołączenia do spotkania we wskazanym terminie.

    Ponadto informujemy, że cały czas funkcjonuje także bezpłatna infolinia 800 080 222 z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

    Możliwe sa konsultacje i bezpośrednia pomoc psychologiczno – pedagogiczna udzielona przez Poradnię Psychologiczno –Pedagogiczną w Nowej Dębie, zgodnie z harmonogramem zamieszczonym na stronie placówki. Telefon do sekretariatu dostępny w godzinach 7:30 – 15:30 (15 846 28 45).

    Dyrektor PPP w Nowej Dębie

    Ewa Monika Szczepan

     

  • Tradycja ubierania choinki – skąd wziął się zwyczaj ozdabiania drzewka? Jak wygląda Twoja choinka?

    Zwyczaj strojenia choinki pochodzi z Niemiec, gdzie drzewka świąteczne były znane już w XVI wieku – i wywodzi się z niemieckiej tradycji ewangelickiej. Świąteczne drzewka w XVI-wiecznych Niemczech dekorowano jabłkami i papierowymi ozdobami. Następnie tradycja ubierania choinki trafiła do Francji, za sprawą księżniczki Heleny Meklemburskiej, natomiast do pozostałych krajów europejskich i amerykańskich zwyczaj ozdabiania choinki wprowadziła brytyjska królowa Wiktoria. Do Polski ozdobne drzewka świąteczne trafiły dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy nasz kraj znajdował się pod zaborem pruskim. Początkowo zwyczaj choinki na święta przyjął się wśród rodzimej arystokracji, by dopiero później na stałe zagościć we wszystkich polskich domach. Jeszcze przed przybyciem drzewka do Polski zwyczaj ubierania choinki był postrzegany przez kościół katolicki jako rytuał pogański, lecz został on zatwierdzony jako symbol religijny w XVIII wieku, dzięki czemu dziś znajdziemy drzewka bożonarodzeniowe także w świątyniach.

    Symbolika świątecznego drzewka

                Choinką bożonarodzeniową jest drzewko iglaste – świerk, sosna lub jodła i symbolizuje ono życie, odradzanie się i płodność, a kolor zielony jest utożsamiany z nadzieją, witalnością i narodzinami. Również dekoracje świąteczne, jakimi przystrajamy choinkę mają swoją symbolikę: światełka symbolizują narodziny Jezusa, wskazują drogę, chronią dom i odstraszają złe moce. Bombki, których kształt nawiązuje do jabłek – są symbolem zdrowia i pożywienia dla duchów zmarłych. Kilka wieków temu zwyczaj ubierania choinki obejmował właśnie przystrajanie drzewek wspomnianymi jabłkami, a także orzechami, które miały być symbolem siły, dobrobytu i udanego pożycia małżeńskiego. Zwyczaj ozdabiania choinki to także zakładanie łańcuchów będących znakiem rodzinnych więzi. W niektórych domach wciąż ozdabia się choinki aniołami, których zadaniem jest opieka nad domem.

                Zanim pod strzechę trafiła tradycyjna choinka w domach pojawiała się podłaźniczka, czyli czubek jodły, świerku lub sosnowa gałąź wieszane pod sufitem jako ozdoba w czasie Bożego Narodzenia. Podłaźniczka i późniejsza choinka związana jest z rajskim drzewem „drzewo poznania dobra i zła” w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Podłaźniczki zdobione były jabłkami, orzechami, ciasteczkami, kolorową bibułą, słomianymi gwiazdkami, wstążkami i przede wszystkim „światami”, jak nazywano kolorowe krążki opłatków. Lud wierzył w ich magiczną moc przyczyniania się do urodzaju i zapewniania powodzenia.

    A jak wygląda Twoja choinka?

                Jeśli masz ochotę pochwalić się swoją choinką, zrób sobie zdjęcie przy choince                      i prześlij do niedzieli (10.01.2021) na adres poczty służbowej: bm@cygany.onmicrosoft.com

    Wasze zdjęcia zostaną zamieszczone na stronie szkoły. Zachęcamy do wzięcia udziału w zabawie uczniów i nauczycieli. Niech świąteczny klimat pozostanie wśród nas jak najdłużej…

    Beata Metryka

  • ZOBACZYĆ TECZĘ ZIMĄ

    29 grudnia 2020 r. w godzinach porannych mogliśmy obserwować cielawe zjawisko optyczne i meteorologiczne - tęczę.

    Drodzy Uczniowie!

    Przeczytajcie o tym pięknym i ciekawym zjawisku. W najbliższym czasie czeka Was konkurs nt.zjawiska  tęczy. 

    Aktualizacja : Elżbieta Krząstek - Janeczko

  • Życzenia Świąteczne

    Z okazji zbliżających się Świąt uczniowie naszej szkoły chcieliby złożyć życzenia dla wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców. Ze względu na panującą pandemię ograniczeni jesteśmy do kontaktowania się drogą elektroniczną.

     

    U. Szpilczyńska

  • Kolędą malowane…

    Podczas ostatnich zajęć plastyki uczniowie klasy IV i VI podjęli próbę zilustrowania naszych pięknych polskich kolęd. Zadanie było proste: słuchamy wybranej kolędy, zamykamy oczy, widzimy pastuszków, Maryję z dzieciątkiem i … malujemy to co widzimy. A oto efekty w naszej galerii

    B. Metryka

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.Jana Pawła II
    Cygany 70
    39-442 Chmielów
  • (015)846 11 80

Galeria zdjęć