Historia Nasza miejscowość Profil szkoły Patron naszej szkoły

Nasza miejscowość

Historia Cyganów

Cygany to stara wieś lasowiacka. Niegdyś przysiółek wsi Chmielów. Po raz pierwszy w dokumentach pojawiły się w 1649 roku. Nazwę wzięła od nazwiska osadnika Cygan lub od wędrownych Cyganów, którzy tu się zatrzymywali na dłużej i osiedlali. W II połowie XVIII wieku występują tu chłopi o nazwisku Cygan. W 1785 r. w Cyganach mieszkało 219 osób. Do I rozbioru Polski wieś należała do dóbr królewskich, natomiast później stała się własnością zaborczego rządu austriackiego. W 1832 r. sprzedana została Karolowi Perrotowi i Janowi Jędrzejewiczowi, którzy w 1884 r. odsprzedali Cygany śląsko-morawskiemu magnatowi Antoniemu Gothardowi hr. Schofgotsche.

Obecnie murowane domy wyparły zupełnie starą architekturę lasowiacką. Współczesne Cygany niewiele różnią się od innych wsi tego regionu. Jest tu wodociąg, gazociąg, linia telefoniczna, przystanek MKS. W latach 80-tych na fundamentach starej szkoły został wybudowany nowy budynek z salą gimnastyczną, pracownią komputerową, biblioteką, kuchnią i stołówką. Oprócz biblioteki szkolnej znalazła tu siedzibę biblioteka publiczna. W 1995 roku w maju Szkoła Podstawowa otrzymała imię Jana Pawła II. Dzień 18 maja jest świętem szkoły. Corocznie organizowane są z tej okazji uroczystości, które upamiętniają rocznicę nadania szkole imienia jak również przypominają osobę papieża i jego wszechstronną działalność. Ponadto szkoła należy do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Obecnie istnieje Zespół Szkół ze Szkołą Podstawową im Jana Pawła II i Gimnazjum, oraz Oddział przedszkolny. Jest też w Cyganach nowy kościół, którego budowę rozpoczęto w roku 1981 staraniem ks. Mariana Kondysara oraz cmentarz założony w 1992 roku. W 1983 roku ustanowiona została parafia Cygany, proboszczem został ks. Jan Pasieka a po nim ks. Józef Lisowski. W latach 1991-93 wysiłkiem mieszkańców wzniesiona została plebania. Na połowę lat 90 przypada też początek budowy gmachu Domu Ludowego wraz z Remizą Strażacką. We wsi działają organizacje:

• Ochotnicza Straż Pożarna
  • Ludowy Zespół Sportowy
  • Zespół śpiewaczy „Cyganianki"
  • Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Wsi Cygany
  • Koło Gospodyń Wiejskich
  • Koło „Caritas” Diecezji Sandomierskiej
  • Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych „Inicjatywa”

P. Maria Kozdęba