Fot. Elżbieta Krząstek -Janeczko
Nazwa miesiąca pochodzi od łacińskiej nazwy Maius. Miesiąc ten ma nazwę bogini Mai , matki boga Merkurego . Została ona zapożyczona przez większość języków europejskich. W języku polskim określenie "maić" oznacza tyle samo, co stroić. Staropolska nazwa maja brzmiała trawień. Maj i marzec to jedyne miesiące, których polska nazwa wywodzi się z łacińskiej i nie ma słowiańskiego rodowodu.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Maj
Elżbieta Krząstek - Janeczko
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Celem święta jest promocja czytelnictwa,
a także zwiększenie świadomości dotyczącej ochrony własności intelektualnej.
Światowy Dzień Książki został zapoczątkowany w Katalonii w 1926 roku. Wybór daty – 23 kwietnia – nie był przypadkowy. W tym dniu zmarli bowiem Miguel de Cervantes, William Szekspir i Inca Garcilaso de la Vega, którzy mieli ogromny wpływ na literaturę światową. Święto początkowo obchodzono w Hiszpanii, ale z czasem coraz więcej czytelników dołączało do celebrowania literatury.
,,Czytanie jest to odnajdywanie
własnych bogactw i własnych
możliwości przy pomocy
cudzych słów”
Jarosław Iwaszkiewicz
Czytanie obok liczenia i pisania, to jedna z najważniejszych umiejętności jaką zdobywa dziecko – stanowi jeden z zasadniczych warunków powodzenia ucznia w szkole oraz jest podstawą do pracy samokształceniowej prowadzonej przez całe życie.
Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu dziecka .
Biegłość w czytaniu czyni dziecko zdolnym do dalszego kształcenia. Kłopoty dzieci z nauką wynikają z braku umiejętności czytania ze zrozumieniem. Zadaniem zarówno domu jak i szkoły, jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, aby czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała różnorodne pragnienia i potrzeby dziecka - emocjonalne i intelektualne .
Autor publikacji - p.Urszula Szpilczyńska
Co roku 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Celem tego święta jest popularyzacja ekologii oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu i postępującą urbanizacją.
Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Z powodu pandemii, w naszej szkole nie zostało zorganizowane przedstawienie promujące postawy ekologiczne. Ale to nie znaczy, że nie pamiętamy o tym wspaniałym święcie. Na lekcjach był poruszany temat Dnia Ziemi. Dzieci zastanawiały się w jaki sposób My jak ludzie możemy pomóc Naszej planecie. Było wiele pomysłów. Niektórzy wykonali plakaty z tej okazji, a nawet zostały napisane życzenia dla Ziemi.
A.Koper
Regulamin_Konkursu_Plastycznego_-_Konstytucja_3_maja_Cygany.docx
Autor wpisu:p. Barbara Motyka
Aktualizacja : Elżbieta Krząstek -Janeczko
Uzależnienie dziecka od komputera. Jakie są pierwsze objawy?
Uzależnienie dziecka od komputera. Jakie są pierwsze objawy?
Uzależnienie dziecka od komputera i Internetu może przyjmować różne formy. Podczas gdy jedne dzieci nie chcą odchodzić od komputera, bo pochłania ich akcja gry, inne szukają w Internecie aprobaty znajomych. Możesz w prosty sposób sprawdzić, czy problem uzależnienia od komputera nie dotyczy także twojego dziecka. Oto przykładowy plan działań.
Ile czasu dziecko może spędzać przed komputerem?
Chociaż komputery są niesamowicie przydatnymi narzędziami, mogą również uzależniać. Wiele dzieci ma problem ze spędzaniem zbyt długiego czasu przy komputerze, co niepokoi ich rodziców. I słusznie. Uzależnienie od komputera zostało uznane przez Światową Agencję Zdrowia za chorobę, podobnie jak hazard. Długotrwałe przebywanie przed ekranem telefonu i komputera jest też szkodliwe dla zdrowia, dlatego specjaliści postulują, aby rodzice ustalali dzieciom sztywne reguły określające, ile czasu mogą spędzać przy komputerze i co mogą na nim robić (grać w gry, oglądać bajki itp.). Zarówno czas poświęcony na obcowanie z ekranem, jak i rodzaj aktywności powinny być dostosowane do wieku dziecka. Zdaniem specjalistów:
· dzieci w wieku do dwóch lat w ogóle nie powinny mieć styczności z ekranami cyfrowymi,
· dzieci w wieku od 2 do 5 lat nie powinny spędzać przed ekranem więcej niż 20 minut dziennie,
· dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6-10 lat) maksymalny czas, który mogą spędzać przed ekranem komputera, wynosi 60 minut dziennie,
· starsze dzieci i nastolatki mogą korzystać z urządzeń cyfrowych nie więcej niż dwie godziny dziennie.
Ponadto ten czas również powinniśmy dzielić na mniejsze fragmenty. Dlaczego? Ponieważ jest to rodzaj wysiłku intelektualnego. Migoczący obraz z monitora męczy i dekoncentruje. Dziecko może mieć potem trudności z zapamiętywaniem i odrabianiem lekcji.
Objawy uzależnienia dziecka od komputera
Jeśli obawiasz się, że twoje dziecko nie kontroluje już swojej aktywności przy komputerze, przeanalizuj czy:
· pogarsza się w nauce,
· coraz częściej zapomina o ważnych sprawach, ma kłopoty z koncentracją,
· spędza większość wolnego czasu przed komputerem i robi to kosztem innych zainteresowań,
· ma obsesję na punkcie grania, rozmawia tylko o grze, szuka na jej temat informacji w Internecie, czyta – ale tylko artykuły związane z grą,
· podczas gry jest w zupełnie innym świecie, nie reaguje na zwołania,
· zaniedbuje lekcje i obowiązki domowe, bo gra komputerowa jest ważniejsza,
· reaguje agresywnie w momentach, gdy rodzice nakazują wyłączenie komputera,
· ma kłopoty z zaśnięciem, a rano ze wstawaniem,
· zrywa kontakty z rówieśnikami w rzeczywistym świecie,
· nie pamięta, by zjeść, a czasem nawet ledwo może zdążyć do toalety,
· nie zdaje sobie sprawy, ile czasu spędza przed komputerem albo doskonale wie, ale kłamie i ukrywa ten fakt,
· jest zmienne emocjonalnie, ma huśtawki nastroju, łatwo się buntuje.
Jeżeli dostrzeżesz wymienione symptomy u swojego dziecka, znajdźcie przestrzeń na spokojną rozmowę, podczas której przede wszystkim nazwiecie problem. Później można przejść do zdiagnozowania przyczyn nałogu.
Dlaczego niektóre dzieci uzależniają się od Internetu?
Dużą rolę odgrywają tu predyspozycje psychiczne, czynniki rodzinne i społeczne.
Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że często sama gra jest skonstruowana tak, by na początku gracz w krótkim okresie i w łatwy sposób osiągał satysfakcjonujące wyniki, a na zdobycie kolejnych poziomów musiał poświęcać tygodnie czy miesiące. Wiele gier jest aktualizowanych na bieżąco, co utrudnia ukończenie rozgrywki. Zawsze jest kolejny poziom.
Ponadto łatwiej uzależniają się:
· osoby wrażliwe,
· osoby z niską samooceną,
· osoby nieradzące sobie z przeżywaniem emocji,
· dzieci prześladowane przez rówieśników,
· dzieci po trudnych przeżyciach w rodzinie, może to być np. wyjazd jednego z rodziców, rozwód, śmierć kogoś bliskiego,
· osoby samotne.
Warto pamiętać też, że Internet zapewnia graczom anonimowość - mogą tam kreować swój sztuczny wizerunek i odgrywać wybrane role. Mogą unikać konfrontacji z trudnymi sytuacjami lub w każdej chwili zrezygnować z kontaktów. Bez wysiłku mogą uzyskiwać nagrody i unikać kary. Z jednej strony rozładowują w ten sposób napięcie, a z drugiej nie trenują umiejętności społecznych i coraz trudniej im radzić sobie w realnym świecie.
Jak walczyć z uzależnieniem dziecka od komputera? 10 skutecznych metod
· Ustaw hasło na komputerze, które tylko ty będziesz znać. Jeśli masz młodsze dziecko i nie potrzebuje ono komputera do odrabiania zadań domowych, unikniesz sytuacji, że korzysta ono ze sprzętu poza twoją kontrolą. Starszemu dziecku, które potrzebuje korzystać z sieci, aby odrobić lekcje, możesz podać hasło, gdy już upora się z obowiązkami domowymi.
· Ustaw kontrolę rodzicielską na komputerze, żeby panować nad sytuacją, gdy jesteś poza domem. Ustawienia umożliwiające kontrolę mogą być zarówno dostępne na routerze, jak i w systemie operacyjnym, a także za pomocą odpowiedniego oprogramowania.
· Zezwalaj na czas zabawy z komputerem tylko po wypełnieniu innych obowiązków, takich jak: odrabianie lekcji, sprzątanie pokoju, treningi itp. Naucz swoje dziecko, że priorytet mają obowiązki domowe oraz zadane lekcje, zanim będzie można korzystać z komputera i innych urządzeń dla rozrywki. Zrób listę kontrolną wszystkich zadań dziecka i powieś w widocznym miejscu - zadaniem dziecka jest zaznaczanie wypełnionych celów. Dziecko ma traktować czas spędzony na rozrywce online jako przywilej i nagrodę, a nie jako nienaruszalne prawo. Upewnij się, że wszyscy opiekunowie są poinformowani o oczekiwaniach w stosunku do dziecka i pilnują dotrzymywania przez niego słowa, a także wyciągają konsekwencje w przypadku niewypełnienia obowiązków.
· Stwórz domowe strefy bez komputera. Pozwól dziecku używać komputera tylko w pomieszczeniach ogólnodostępnych, na przykład w pokoju dziennym, a nie w jego sypialni. Nie pozwalaj na używanie komputera podczas posiłków lub w czasie, który rodzina spędza razem na rozmowie i zabawie. Jeśli to możliwe, dobrze byłoby mieć dwa komputery: jeden, na którym są założone blokady na witryny z grami i serwisy społecznościowe, służący tylko do odrabiania zadań i drugi tylko do rozrywki, umieszczony w pokoju dziennym. Wszystko po to, by mieć możliwość kontrolowania czasu, jaki dziecko przy nim spędza.
· Ustaw limit na korzystanie z komputera. Ogranicz swojemu dziecku korzystanie z komputera do maksymalnie dwóch godziny dziennie. Ustaw minutnik, aby dziecko wiedziało, kiedy skończyć zabawę. Warto też ustalić z pociechą włączenie alarmu z ostrzeżeniem o końcu zabawy, np. sygnał powinien włączyć się na 15 minut przed zakończeniem gry czy surfowania w sieci. To pomoże uniknąć negocjacji i błagania o „jeszcze 5 minut”, po to, by „dokończyć bitwę”, „wejść na kolejny poziom gry”, „jeszcze sprawdzić pocztę” itp.
· Porozmawiaj z dzieckiem na temat nadmiernego korzystania z komputera. Niech wyjaśni, dlaczego spędza tak dużo czasu, grając. Miej świadomość, że czasami komputer może funkcjonować jako ucieczka od rzeczywistości, szczególnie gdy dziecko jest prześladowane przez rówieśników lub ma trudności w nauce. Słuchaj odpowiedzi, nie przerywając, nie osądzając i nie komentując. Często dzieci nie zdają sobie sprawy, że angażują się w zachowania ucieczkowe.
· Bądź dobrym wzorem do naśladowania. Nie spędzaj zbyt dużo czasu przy komputerze. Zamiast tego poświęćcie go na spotkania w gronie rodzinnym.
· Wyznacz rodzinie czas, który obowiązkowo spędzacie bez ekranów. Niech to będzie specjalny czas tylko dla was. Codziennie. Dotyczy to telefonów, komputerów i telewizji. Zjedzcie wspólnie kolację, podczas której wszyscy członkowie rodziny będą mogli opowiedzieć o swoich przeżyciach. Dzięki temu będziecie umacniać rodzinną więź.
· Zachęć dziecko, aby dołączyło do jakiegoś klubu lub organizacji. Harcerstwo, wolontariusze, klub miłośników gier planszowych czy młodzieżowa grupa działająca przy schronisku dla zwierząt – cokolwiek, co łączy się z zainteresowaniami dziecka, będzie dobrym rozwiązaniem. Maluch będzie mógł realizować swoje pasje, chęć niesienia pomocy, a jednocześnie poszerzy krąg znajomych i zdobędzie nowe umiejętności.
· Uzyskaj profesjonalną pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli twoje dziecko nie radzi sobie z uzależnieniem mimo wdrożonych przez rodzinę zmian lub reaguje bardzo agresywnie czy emocjonalnie, koniecznie poszukaj profesjonalnej pomocy. Istnieje wielu terapeutów, którzy specjalizują się w pomaganiu w przezwyciężaniu nałogów, również w uzależnieniu od komputera.
Nigdy nie zostawiaj dziecka samego z problemem w nadziei, że „samo przejdzie”. Bo jeśli przez kilka miesięcy nieprzerwanie grało, to naturalne jest, że teraz nagle nie poradzi sobie bez komputera i dostępu do gier. Prawdopodobnie nie potrafi radzić sobie z uczuciami i/lub nie umie samo zorganizować sobie czasu wolnego. Dlatego samo odcięcie od sieci nie rozwiąże sprawy - dziecko będzie czuło lęki i niepokój, będzie się nudzić. Warto więc poszukać pomocy u specjalisty, jednocześnie angażując w jego rozwiązanie całą rodzinę.
Autor tekstu: p. Agnieszka Podwysocka
Światowy Dzień Zdrowia jest to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 roku w dniu 7 kwietnia. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne społeczeństwa. Każdego roku motyw przewodni święta poświęcony jest innej tematyce. W 2021 roku hasłem Światowego Dnia Zdrowia jest “Budowanie sprawiedliwego i zdrowego świata”. Hasło to odnosi się do epidemii i działań, które związane są z zapobieganiem rozpowszechnianiu się SARS – Co V-2. Obecna sytuacja na całym świecie może źle wpływać na nasze samopoczucie, wywoływać lęk i niepokój. Dlatego w tym trudnym dla wszystkich czasie powinniśmy szczególnie zadbać o zdrowie nasze jak i naszych bliskich, stosując się do podstawowych zasad profilaktyki zdrowotnej. Bardzo ważna jest też odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Dbanie o zdrowie nie jest łatwe, wymaga wielu wyrzeczeń i wysiłków, lecz warto one zadbać, bo tak jak pisał poeta Jan Kochanowski:
“Szlachetne zdrowie,
nikt się nie dowie,
jako smakujesz
aż się zepsujesz”
Autor tekstu: Emilia Oklek, klasa VI
Corocznie, od 1950 r., w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie
Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2021 r., jest „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich”.
Obecna sytuacja epidemiczna oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i niezwykle ważne zdrowie psychiczne. Więcej informacji na stronie internetowej www.gov.pl – 10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii, zasady dotyczące Zdrowego Żywienia i Stylu Życia znajdują się na stronie internetowej: izz.waw.pl
10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii
1. Nie pozwól, by nadmiar informacji pogorszył Twój nastrój.
2. Dbaj o podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób.
3. Codziennie przez co najmniej 30 min uprawiaj bezpieczną dla Ciebie i innych
aktywność fizyczną.
4. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne – odżywiaj się prawidłowo, zadbaj
o odpowiednio długi sen.
5. Jeśli przebywasz w domu, zaplanuj jak spędzić czas izolacji.
6. Postaraj się utrzymywać stały plan dnia.
7. Dbaj o bezpieczeństwo w sytuacji kiedy musisz wyjść z domu.
8. Unikaj radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu i innych używek.
9. Zastanów się, czy komuś z Twoich bliskich lub sąsiadów nie jest potrzebna pomoc.
10. Chorzy i te osoby, które czekają na wyniki badań, czy odbywają kwarantannę wymagają szczególnej troski i opieki.
Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
W tym okresie, w którym dorośli przeżywają niepokój i niepewność, szczególną uwagę należy poświęcić zdrowiu psychicznemu najmłodszych.
10 rad jak rodzice mogą zadbać o samopoczucie dzieci:
1. Rozmawiaj z dzieckiem o epidemii i zmianach w codziennym planie rodziny w sposób
dostosowany do jego wieku i rozwoju.
2. Rozmawiaj z dziećmi i nastolatkami o tym, jak się czują w tej sytuacji.
3. Chroń dzieci przed informacjami i obrazami niedostosowanymi do ich wieku,
które mogą budzić niepokój.
4. Utrzymuj kontakt z rodziną i bliskimi.
5. Umożliwiaj młodszym dzieciom telefoniczny kontakt z rówieśnikami.
6. Postaraj się zaplanować nowy rozkład dnia.
7. Dbaj o prawidłową dietę i aktywność fizyczną Twojego dziecka
8. Obserwuj czy dziecko wykazuje niepokojące objawy stresu.
9. Wytłumacz starszym dzieciom na czym polega społeczna odpowiedzialność.
10. Pamiętaj o tym, że dziecko cię naśladuje.
Link do strony: Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – Koronawirus: informacje i zalecenia – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Autor: p.Barbara Wdowiak
Kwiecień – czwarty miesiąc w roku według kalendarza gregoriańskiego ma 30 dni.
Kwiecień zawsze zaczyna się w ten sam dzień tygodnia co lipiec, a w latach przestępnych dodatkowo także co styczeń.
Nazwa miesiąca (według Aleksandra Brücknera) pochodzi od kwitnących wtedy kwiatów (por. ukr. квітень / kwiteń; cz. květen ‛maj’). Dawniej używane były również nazwy: łżykwiat (lub łudzikwiat), brzezień – od brzozy (por. cz. březen i ukr. березень / berezeń ‛marzec’) i dębień (por. czes. duben ‛kwiecień’).Łacińska nazwa Aprilis (zobacz: kalendarz rzymski) została zapożyczona przez większość języków europejskich.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwiecie%C5%84
Zdjęcia: E. Krząstek -Janeczko
Aby Święta Wielkiej Nocy były wzorem duchowego wzbogacenia i umocnienia dającego radość, pokój i nadzieję. Wszelkiej pomyślności życzy Samorząd Uczniowski
Życzenia na Wielkanoc składamy sobie co roku z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych. Niestety w tym roku w związku z epidemią koronawirusa lepiej na święta pozostać w domu. Mówił o tym niedawno sam minister zdrowia, podkreślając, że takie spotkania mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Tym bardziej nie zapominajmy o życzeniach świątecznych
Autor: Urszula Szpilczyńska
Te optymistyczne słowa Jana Pawła II są dla nas zaproszeniem, a jednocześnie drogowskazem w drodze naszego życia . Jakże aktualne dziś- w tym trudnym dla nas wszystkich czasie’
2 kwietnia 2021 mija 16 rocznica śmierci Jana Pawła II naszego Patrona Szkoły. Odszedł człowiek wielkiego formatu jak pisały media w 2005 roku. Święty, Wielki Człowiek nasz Rodak. Był człowiekiem niezwykle pokornym. Niezłomny duchem i silnej wiary, którą niósł do różnych narodów pokonując tysiące kilometrów. Zostawił nam ogromne duchowe dziedzictwo: przykład świętego życia, cierpienia i śmierci oraz skarb swego nauczania. Przemierzył ziemię prawię całą, niosąc nam miłość i pokój z wiarą. Wszyscy na świecie już się radują, bo Jana Pawła II świętego mają! Uczniowie Szkoły pamiętają i wraz z Dyrekcją oraz nauczycielami składają wdzięczność za wspaniałego Patrona Świętego Jana Pawła II.
Fotografia, tekst :p. Urszula Szpilczyńska
Szanowni Rodzice!
Zapraszamy na spotkania wywiadowcze z wychowawcami klas w dniu 13 kwietnia 2021 r.
Spotkania odbędą się w formie online ( Teams)
Klasa IV - godz.17:00
Klasa VI - 16:30
Klasa VIII - godz.16:00
Do zobaczenia!
Aktualizacja: Elżbieta Krząstek - Janeczko
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Cyganach informuje, że z dniem 31.03.2021 mija termin zapisu dzieci do szkoły:
do klasy I,
do klasy „0”,
do ZWP (ZESPOŁU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO) dla dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat.
Warunkiem utworzenia danego oddziału jest zapisanie ok.7 dzieci.
ZWP czyli przedszkole odbywałoby się od poniedziałku do piątku przez 5 godzin zegarowych dziennie.
Zapisu dziecka można dokonać w szkole w godz. od 8.00 do 15.00.
Beata Metryka
Aktualizacja: Elżbieta Krzastek -Janeczko
Dwie uczennice naszej szkoły otrzymały nagrody w dwóch konkursach plastycznych:
Maja Metryka (kl.8) w konkursie „Przyroda w oczach dziecka” organizowanym przez LOP w Tarnobrzegu, którego celem było przedstawienie sposobów i możliwości zapobiegania skutkom współczesnej techniki oraz odzwierciedlenie stosunku młodzieży do zaniedbań w zakresie ochrony środowiska (zanieczyszczeń wody, lasów, terenów przeznaczonych do odpoczynku);
Julia Kosior (kl.6) i Maja Metryka (kl.8) w gminnym konkursie „WIELKANOCNEJ PLASTYKI OBRZĘDOWEJ” organizowanym przez SOK w Nowej Dębie, którego celem było ukazanie tradycji i obrzędów wielkanocnych.
W konkursie „WIELKANOCNEJ PLASTYKI OBRZĘDOWEJ” brały również udział: Magdalena Nowak i Emilia Oklek z klasy VI oraz Izabela Nowak z klasy VIII.
Beata Metryka
Aktualizacja: E. Krząstek - Janeczko
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Cyganach informuje o możliwości składania wniosków o przyjęcie do ZWP, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej oraz o przyjęcie do klasy I szkoły podstawowej na rok szkolny 2021/22 w terminie od 01.02.2021 do 31.03.2021.
Złożenia wniosku można dokonać w szkole z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
………………………………………………………………………….
Informacja dla rodziców
W związku z docierającymi do nauczycieli i wychowawców sygnałami dotyczącymi trudności i problemów z obsługą e-dziennika na komputerze informujemy, że rodzic może także korzystać z e-dziennika w formie aplikacji na smart fon/telefon. Aplikację można pobrać bezpłatnie na „Sklep Play” i korzystać z niej bez konieczności każdorazowego logowania się.
Beata Metryka
Wniosek_o_przyjecie_dziecka_do_szkoly_2020_v_2.doc
Aktualizacja : Elżbieta Krząstek - Janeczko
Każdy z nas ma sześć wiernych sług, którym zawdzięcza swoją wiedzę. Nazywają się oni:
Kto, Kiedy, Dlaczego, Co, Jak, Gdzie.
KTO się będzie uczył ? Ja !
DLACZEGO ? Bo to ważne dla mojej przyszłości.
KIEDY ? Codziennie po troszeczku. Jeżeli przez kilka dni nic nie robimy, materiał się spiętrza, trzeba sporo nadrabiać i to wszystko staje się nieprzyjemne.
Trzeba sobie tak zorganizować czas, aby zrobić wszystko związane ze szkołą i żeby został jeszcze czas na inne zajęcia.
GDZIE ? Gdzie chcesz, gdzie ci wygodnie, gdzie najlepiej się skupisz.
CZEGO się uczyć ? Lepiej określać sobie, co się chce osiągnąć niż wyznaczać czas, jaki się poświęci danemu przedmiotowi. Dobrze jest przeplatać mniej interesujące przedmioty z tymi, które nas interesują.
Nie wolno zaniedbywać przedmiotu, który uważamy za nudny i męczący ! Zaniedbywanie podstawowych przedmiotów może się odbić na innych, przy których wymagane są te umiejętności.
JAK się uczyć ? Wyrabiać w sobie samodyscyplinę i robić we właściwym czasie to, co się musi zrobić.
Starać się podchodzić do nauki z ochotą, poświęcać nauce wystarczająco dużo czasu, ale nigdy tyle, by stała się nudnym obowiązkiem. Ucząc się dłużej robić przerwy.
DEKALOG UCZENIA SIĘ:
Do efektywnej nauki potrzeba koncentracji, zainteresowania i zrozumienia.
I. KONCENTRACJA
Musisz całą swoją uwagę skupić na tym, co chcesz wbić do głowy. Nie możesz podczas nauki myśleć o setkach różnych spraw. To naprawdę ważne!
Właściwa pora
Między 13 a 15 gwałtownie spada koncentracja, dlatego nie odrabiaj lekcji zaraz po powrocie ze szkoły. Co 30-45 minut rób przerwy (lepiej kilka krótkich niż jedną dłuższą) – napij się czegoś, posłuchaj muzyki.
Na koniec sprawa tłumienia dźwięków dochodzących z zewnątrz.
Telewizor, radio czy kłótnie sąsiadów bardzo rozpraszają.
Nie próbuj słuchać swoich ulubionych kawałków, bo odpłyniesz i piękne plany podciągnięcia ocen trafi szlag...
Możesz też nastawić radio tak, by nie łapało żadnej stacji. Taki szum odgrodzi cię od niepożądanych dźwięków, a ty szybko o nim zapomnisz.
Jeśli jednak masz taką możliwość, ucz się w ciszy – ona najlepiej wpływa na koncentrację.
II. ZAINTERESOWANIE
Interesujesz się tym co lubisz, lubisz to, czym się interesujesz. Tak jest z przedmiotami i rzeczami, które chcemy zapamiętać. Szybciej uczysz się przedmiotów które lubisz, prawda? Te, których nienawidzisz... tu już gorzej. Co zrobić żeby "polubić" nie lubianą lekcję?
III. ZROZUMIENIE
Nie ucz się bezmyślnie na pamięć. Musisz wiedzieć o co chodzi w tym co zapamiętujesz... Po przeczytaniu np. definicji lub notatki przetłumacz sobie to, co było tam napisane własnymi słowami!
Skojarzenia
Najtrudniejszy materiał możesz łatwiej przyswoić dzięki kojarzeniu wiadomości z obrazami np. z fizyki – pojęcie „ciepłe powietrze jest lżejsze niż zimne” należy powiązać z balonem, który napompowany takim powietrzem leci w górę.
Bardzo ważne – urozmaicenia
Nie wolno zbyt długo koncentrować się na jednym temacie. Najlepiej „skakać” po przedmiotach ( np. po matematyce historia, później przyroda).
CHCĘ czy MUSZĘ?
Kiedy uczysz się czegoś nie mów: muszę to zapamiętać. Mów "chcę" zapamiętać...
TECHNIKA ZAPAMIĘTANIA
Wykorzystuj wszystkie możliwe „kanały” ( wzrok, słuch, dotyk ).
Znajdź swoją własną technikę zapamiętywania. Jeśli:
Znajdź własną metodę. Możesz na przykład układać rymowanki lub piosenki z tego, czego masz się nauczyć.
Powtórki
Powtórz materiał po klasówce. Nie ma lepszego sposobu na ugruntowanie wiedzy.
SŁOWNIK, ENCYKLOPEDIA
Nie bój się, te książki nie gryzą, a są bardzo przydatne. Może czasem warto po nie sięgnąć.
ŚWIATŁO
Jest ważnym elementem. Musisz uważać żeby nie było za słabe, to może popsuć ci oczy. Najlepsze jest światło naturalne, bo przy nim czujesz się dobrze i pracujesz efektywnie. Jeśli jesteś praworęczny ustaw biurko tak, by okno mieć po lewej stronie. Pracując przy komputerze zadbaj, by światło nie odbijało się od monitora i cię nie raziło. Światła sztucznego lepiej nie mieszać z naturalnym. Dobrze, żebyś miał oświetlenie górne i lampkę na biurku (jeśli jesteś praworęczny - umieść ją po swojej lewej stronie).
MIEJSCE DO NAUKI
Jeśli często bywa tak, że próbujesz się czegoś nauczyć, ale szybko się dekoncentrujesz lub męczysz (nudzisz), to znaczy, że powinieneś przeorganizować swoje miejsce nauki. Spokojnie, nie mam na myśli generalnego remontu i przemeblowania – wystarczy kilka drobnych zmian. Wprowadź te rady w życie, a twoja koncentracja znacznie się poprawi!
Co masz przed oczami, kiedy siedzisz przy biurku?
Niech zgadnę... ścianę? Czy często odwracasz się, żeby rzucić okiem na drzwi, bo wydaje ci się, że ktoś wszedł? Takie ustawienie biurka sprawia, że odczuwasz niepokój i nie możesz skupić się na pracy. Idealna jest sytuacja, w której widzisz cały pokój lub chociaż drzwi.
Dobrze, gdy biurko jest duże
Wtedy wszystkie kartki i książki masz pod ręką i nie musisz biegać za nimi po pokoju (inną sprawą jest wielgachny blat zawalony różnymi szpargałami, ale o tym później). Może nie lubisz siedzieć przy biurku? Jeśli tak jest, to znaczy, że ten ważny mebel został źle dobrany. Wysokość biurka i krzesła powinna zapewniać komfort pracy. Zwróć uwagą na to, czy się nie garbisz. Rodzice wcale nie przeginają, gdy co rusz zwracają ci uwagę na pozycję, w jakiej siedzisz. Wyprostowany kręgosłup wpływa korzystnie na oddychanie i dotlenienie mózgu. Wybierając krzesło do nauki pamiętaj, że zbyt twarde siedzenie jest niewygodne, a zbyt miękkie - usypia! Jeśli uczysz się leżąc, nie dziw się, że zasypiasz nad książką. Lekkie napięcie mięśni wpływa dodatnio na koncentrację.
Teraz słów kilka o bałaganie
Prawdą jest, że kiedy musisz szukać materiałów w wielu różnych miejscach, twoja koncentracja znacznie spada. Znajdujesz np. różne przedmioty, które przypominają ci, że coś miałeś zrobić czy załatwić i zapominasz o nauce.
Z badań naukowych wynika, że optymalna temperatura powietrza do pracy umysłowej to 20 - 22 °C, a wilgotność między 50 a 65%. Gdy jest zbyt ciepło i wilgotno, czas skupienia uwagi bywa o połowę krótszy od standardowych 25 min., poza tym jest wtedy po prostu duszno. Zbyt suche powietrze (np. zimą) również sprawia, że czujesz się źle. Aby zwiększyć wilgotność zadbaj o roślinki czy nawilżacze powietrza. Możesz też postawić na kaloryferze miseczkę z wodą.
Zawsze planowo
Zapisuj w kalendarzu wszystkie terminy klasówek, referatów, egzaminów itp. Warto także zaznaczać terminy dyskotek, urodzin, koncertów itp. Aby uniknąć zbitki: wieczorem impreza, a następnego dnia klasówka.
UCZ SIĘ SYSTEMATYCZNIE, NIE ODKŁADAJ PRACY.
CODZIENNE, SYSTEMATYCZNE POWTÓRKI SĄ SKUTECZNIEJSZE
NIŻ KILKUGODZINNA NAUKA NA DZIEŃ PRZED KLASÓWKĄ.
Zgrana paczka
Jeśli w klasie psują się stosunki, pogarszają się także wyniki w nauce. W takich sytuacjach najlepiej byłoby wydobyć na światło dzienne powód konfliktu i szybko się z nim uporać. Wśród przyjaciół łatwiej się uczyć, a energię lepiej zużyć na pracę, niż na spory.
Prace domowe
Uff... dużo tego. Cieszę się, że doczytałeś do tego miejsca.
Zastosuj te dobre rady w swoim miejscu nauki, a zobaczysz, że było warto.
Każda podróż zaczyna się od jednego kroku.
Pierwszym krokiem było zapoznanie się ze sposobami nauki. Reszta podróży zależy od ciebie...
Autor tekstu: p. A.Podwysocka