• Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem?

  • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    Dnia 10.05. 2023 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Podkreślono, że był to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie.

    Uczniów przygotowała p.Agata Cabaj, dekorację wykonała p.Beata Metryka.

  • Laboratoria przyszłości – Robot Photo

     

    Kolejny raz na zięciach świetlicowych uczniowie z klasy VI wykorzystali do zabawy i nauki robota Photon. Najpierw zainstalowali odpowiednie oprogramowanie, a następnie na aplikacji kodowali różne zadania, które  Photon „chętnie wykonywał”.

  • RUCH TO ZDROWIE

    Uczniowie klasy VIII i VI biorą udział w warsztatach tanecznych, które prowadzi p. Beata Metryka. W ramach spotkań p. Beata uczy dzieci tradycyjnych tańców takich jak polonez, trojak czy krakowiak. Poprzez taniec dzieci wyrabiają  sobie poczucie rytmu, słuchu, swobodę i płynność ruchów.

    A. Koper

  • Majowe święta - dni , o których należy pamiętać

    Wypadające w maju święta ustawowe, nazywane potocznie majówką są czasem wolnym  dla  uczniów. 

     

    1 maja - Święto Pracy.

    2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - dzień wolny od zajęć dydaktycznych i konsultacji.

    3 maja - Rocznica uchwalenia Konstytucji.

    Wracamy do szkoły 4 maja- plan bez basenu.

                                                                                         Dobrego odpoczynku!

    wpis: Elżbieta Krząstek - Janeczko

     

  • Dzień Ziemi

     „Zainwestuj w naszą planetę” - to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi, które oficjalnie przypada na 22 dzień kwietnia. W naszej szkole uczniowie uczcili to wydarzenie dzień wcześniej. Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole przygotowały uczennice z klasy VIII. Ósmoklasistki z okazji tego dnia zaprosiły do zabawy swoją klasę, kolegów z szóstej klasy jak i przedszkolaków. Nauka przez zabawę taki był główny cel zorganizowanej imprezy. Uczniowie brali udział w różnego rodzaju konkursach i quizach związanych
    z ekologią, segregacją śmieci itp.
    A. Koper

     

  • PRZERWA WIOSENNA

  • Kartka z kalendarza-Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Spektrum (autyzmu) jest długie i szerokie, i wszyscy się na nim znajdujemy. Kiedy się w to uwierzy, łatwo zobaczyć, ile mamy ze sobą wspólnego.

    Lisa Genova

    Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet (źródło: www.gov.pl).

    Autyzm to schorzenie, które często jest nazywane „chorobą geniuszy”. U niektórych wybitnych ludzi, autyzm był diagnozowany, lub tę dolegliwość podejrzewano. Kto cierpiał na autyzm i jaki to miało wpływ na ich życie? 

     

     

    Pedagog specjalny: Elżbieta Krząstek-Janeczko

     

     

  • Rekrutacja 2023/2024

  • Palmy wielkanocne - warsztaty rękodzieła

    Palma Wielkanocna to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Świąt Wielkanocnych. O tym, co powinno znaleźć się w palmie wielkanocnej opowiedziała nam p. Halina Ordon, która wraz z zespołem "Cyganianki" przygotowała warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.  Każdy  z uczestników wykonał tradycyjną palmę wielkanocną i zabrał ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową. 

    Dziękujemy Paniom za przekazaną wiedzę i pomoc w pleceniu palm.

    Pedagog specjalny- Elżbieta Krząstek-Janeczko

     

  • Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty...

    Tak, jak w piosence Marka Grechuty dni będą coraz dłuższe i cieplejsze. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły radośnie przywitali Wiosnę. Zabawę rozpoczęliśmy od konkursu sałatkowego. Każda drużyna mogła wykazać się pomysłowością. Było smacznie i  zdrowo! Kolejnym punktem naszej zabawy były konkursy taneczne: z balonem i na gazecie. Do wspólnej zabawy zostały zaproszone nasze „Promyczki”. Był również stół ze słodkościami. Wszyscy bawiliśmy się doskonale.

    Dziękujemy za przygotowania dnia wiosny Zuzannie, Aleksandrze i Oliwii - uczennicom klasy VIII oraz Dagmarze, Oliwii i Patrykowi z klasy VI.

    Witaj Wiosno!

    Elżbieta Krząstek-Janeczko

  • Tajemnicza liczba pi

    Dzień Liczby Pi to święto, które ma promować matematykę i nauki ścisłe, obchodzimy je 14 marca.

     

    Istnieje wiele ciekawostek na temat Liczby Pi. Oto tylko kilka z nich:

    • William Shanks w XIX wieku obliczył pierwsze 707 cyfr Pi ręcznie, niestety popełnił błąd po 527 miejscu. Obliczenia trwały 15 lat.
    • W pierwszych 31 cyfrach po przecinku liczby Pi nie ma zer.
    • Liczba Pi jest wspomniana w Biblii.
    • 14 marca 2018 roku zmarł Stephen Hawking – brytyjski fizyk teoretyczny i matematyczny, specjalizujący się w astrofizyce, w tym kosmologii, a także wpływowy popularyzator tych dziedzin. W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.
  • Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt...

    Po drugiej godzinie lekcyjnej chłopcy z klasy VI i Kacper z klasy VIII złożyli wszystkim Paniom serdeczne życzenia z okazji ich święta. Każda z nas została obdarowana kwiatkiem i słodkim upominkiem. Kolejna przerwa również była słodka za sprawą naszego księdza, który przybył ze słodkościami.

    Wszystkim wspaniałym Paniom jeszcze raz składamy serdeczne życzenia samych dobrych chwil na każdy dzień roku!

    Pedagog specjalny z uczniami

  • W POSZUKIWANIU ZWIASTUNÓW WIOSNY

    Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie spragnione ciepła i zieleni nasze " Promyczki" udały się na podwórko szkolne w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny - kwiatów. Maluchy z wielkim zainteresowaniem i uwagą obserwowały pierwsze wiosenne kwiaty.

    Elżbieta Krząstek-Janeczko

  • W MARCU JAK W GARNCU

    "Promyczki" na zajęciach z pedagogiem specjalnym gotowały danie specjalne: " Marcową pogodę". Prace możemy podziwiać na szkolnej gazetce.

     

    J. Kulmowa, W marcu jak w garncu 

    W marcu gotuje się wiosna w garncu.

    Miesza się.

    Bulgocze.

    Burzy.

    Słońcem wzbiera w każdej

    przydrożnej kałuży.

     

    To zastyga przymrozkiem niewielkim,

    to zielonych pąków wypuszcza bąbelki,

    to znów śniegiem jak kożuchem się zetnie,

    to się wiatrem zakotłuje po ogrodach,

    aż się nam uwarzy marcowa pogoda.

    Elżbieta Krząstek-Janeczko

  • Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” - 2 edycja

    Jeśli jesteś uczniem szkoły podstawowej z klasy 4-7, lubisz słuchać historii rodzinnych, lubisz oglądać stare fotografie, rozmawiać z rodziną o dawnych czasach, a zasłyszane opowieści chcesz kreatywnie przedstawić, weź udział w 2 edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.

    Elżbieta Krząstek-Janeczko

    ​​​​​​​

  • CZEGO DORASTAJĄCE DZIECI POTRZEBUJĄ OD RODZICÓW?

    Dorastające dzieci potrzebują naszej dyskretnej obecności, dostępności i gotowości do udzielenia im pomocy. Wierzą, że w porę zareagujemy, gdy dzieje się coś niedobrego i znajdziemy sposób, aby rozwiązać problem. Chcą widzieć w nas swoich sojuszników, na których mogą liczyć w trudnych momentach.

     

    Czego więc potrzebują od nas nasze dzieci:

    • Poczucia więzi i przynależności do rodziny. Chcą czuć, że są kochane, rozumiane i mogą liczyć na wsparcie rodziców. Potrzebują naszego szacunku, przyjaznej atmosfery w domu - poczucia bezpieczeństwa.
    • Poczucia własnej wartości. Chcą, aby doceniać ich wysiłki w osiąganiu sukcesów oraz chcą mieć pewność, że nie zostaną przez nas skrytykowane i odrzucone, gdy coś się nie uda.
    • Wiarygodności. Chcą mieć pewność, że zachowujemy się tak jak mówimy, ale także, że potrafimy przyznać się do własnych słabości, niewiedzy i błędów.
    • Sprawiedliwego traktowania. Przekonania, że rodzice w niejasnej sytuacji zareagują w oparciu o wnikliwe rozpatrzenie sprawy.
    • Stanowczości w ważnych sprawach. Potrzebują jasno określonych reguł i konsekwencji w ich przestrzeganiu.
    • Poszanowania intymności i dyskrecji. Chcą mieć pewność, że granice ich prywatności są przez nas respektowane.

    Pedagog specjalny

     

    źródło:https://www.kbpn.gov.pl/

  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

    21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu w sposób szczególny przypominamy o konieczności troski o język ojczysty oraz języki zagrożone i ginące. Promowaniem i upowszechnianiem języka polskiego poza granicami kraju zajmują się instytucje podległe i nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki – Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. W sposób szczególny działania te wspiera powołany w 2022 r. Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

    źródło: www.gov.pl

  • Warsztaty cukiernicze,, smażenie faworków"

    W dniu16.02.2023r. uczniowie  Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Cyganach wybrali się na warsztaty  cukiernicze - smażenia faworków do CKL w Cyganach zorganizowane przez zespół  ,, Cyganianki". Na początku Pani Halina Ordon oprowadziła młodzież po  Izbie Regionalnej  im. Marii Kozłowej w której możemy podziwiać eksponaty codziennego użytku naszych przodków. Opowiedziała również o historii powstania zespołu Cyganianki a także o tradycji smażenia faworków w tłusty czwartek. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchały ciekawych historii. Następnie dzieci ochoczo zabrały się do przygotowywania, robienia i smażenia faworków, przepis na ciasto podała Pani Halina Ordon. Była przy tym super zabawa, dzieci integrowały się z zespołem i ochoczo zabrały się do pracy. Na koniec wszyscy wspólnie degustowali zrobione faworki.

    Serdecznie dziękujemy Pani Kierownik Halinie Ordon, członkiniom zespołu Cyganianki za zaproszenie i wspólnie spędzony czas.

    Organizatorzy Agnieszka Podwysocka, Urszula Szpilczyńska

  • 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

    19 lutego 2023 r. przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika – astronoma, matematyka, lekarza, prawnika, ekonomisty, twórcy teorii heliocentrycznej. W dniu urodzin wybitnego uczonego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Mikołaj Kopernik jest także jednym z patronów roku 2023.

     

    Elżbieta Krząstek -Janeczko

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.Jana Pawła II
    Cygany 70
    39-442 Chmielów
  • (015)846 11 80

Galeria zdjęć