• 8 LUTEGO - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

    Drodzy Uczniowie! Udostępniam link z quizem. Bardzo proszę o sprawdzenie swoich wiadomości.

    Pamiętajcie! KASK I ODBLASKI W INTERNECIE TO ZA MAŁO!

  • JAK SIĘ UCZYĆ?

    jak_sie_uczyc_1739_.pdf​​​​​​​

    p. Agnieszka Podwysocka

  • POWROT DO NAUKI ZDALNEJ

    Od 27 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022 r. przechodzimy na naukę zdalną. Przedszkolaki kontynuują naukę w trybie stacjonarnym. Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

    Przedłużający się okres trwania pandemii COVID-19 powoduje konieczność przygotowania szczególnych rozwiązań, które umożliwią realizację przez szkoły ich zadań statutowych. Z uwagi na rosnącą w ostatnich dniach liczbę zachorowań konieczne jest czasowe ograniczenie nauki stacjonarnej. Bez zmian pozostają terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022.

    źródo:https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/nauka-zdalna-do-konca-ferii-zimowych--gotowe-przepisy

    Elżbieta Krząstek - Janeczko

  • HEJ KOLĘDA, KOLĘDA

     Nasze "Promyczki" wygrały świąteczny konkurs kolędowy organizowany przez sołtysa Marcina Zawadę, który osobiście wręczył dzieciom bon na 400zl.Pozyskane w ten sposób środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup pomocy naukowych dla naszego przedszkola."Promyczkom" gratulujemy wyśpiewania 1 miejsca, a Panu sołtysowi dziękujemy za zorganizowanie konkursu i ufundowanie nagród. 

    p. Ewelina Urbaniak

  • NA WSZELKI WYPADEK JEST BABCIA I DZIADEK

  • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

    Drodzy Uczniowie! W związku  ze zbliżającym się Dniem Babci i Dziadka zrodził się pomysł, aby naszych dziadków i babcie wypromować na stronie szkoły. Bardzo proszę o przesłanie zdjęć dziadka i babci w formie elektronicznej na adres : ek@cygany.onmicrosoft.com Przesłanie zdjęcia jest równoznaczne ze zgodą na publikację wizerunku na stronie szkoły: https://zscygany.edupage.org/ 

    Elżbieta Krząstek -Janeczko

  • INFORMACJA DLA UCZNIÓW

    Drodzy Uczniowie!

    10 stycznia 2022 r. spotykamy się w szkole. Obowiązuje plan lecji z basenem.

    Elżbieta Krząstek - Janeczko

  • NOWY ROK, NOWE POSTANOWIENIA

    „Radość noworoczna ma swój głęboki sens.

    Po prostu cieszymy się Darem Czasu, Łaską Czasu.

    Ile możemy dobrego zrobić w ciągu 365 dni, 6 godzin, 9 minut i 10 sekund  

    bo tak długo obraca się Ziemia

    dookoła Słońca w ciągu roku.

    Byle tylko nie obracać się

    wyłącznie wokół samego siebie.

    Czas jest wielkim naszym skarbem.

    Mówią nawet, że czas to miłość.

    Możliwość służenia innym”.

     

    Ks. Jan Twardowski

  • MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNO -FIZYCZNY

    16.11.2021

    Náboj Junior to międzynarodowe zawody matematyczno-fizyczne dla czteroosobowych drużyn reprezentujących swoją szkołę. Zawody trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań.

    Specyficzna struktura Náboja powoduje, że zawody są interesujące zarówno dla uczniów niedoświadczonych w konkursach matematycznych i fizycznych, jak i uczniów, którzy już odnosili sukcesy. Dlatego każdy może się w ich trakcie dobrze bawić.

    Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII w składzie:

    1. Aleksandra Dryka

    2. Julia Kozior

    3. Zuzanna Piechota

    4. Zuzanna Wolan

    Dodatkowym utrudnieniem była trwająca pandemia. Uczennice dzielnie walczyły! 

    Gratulujemy!

    Elżbieta Krząstek -Janeczko

  • ZIMOWA PRZERWA ŚWIĄTECZNA

    Drodzy Uczniowie!

    Od 23 grudnia 2021 r.  do 3 stycznia 2022r. udajemy się na zasłużony odpoczynek. Niech ten czas pozwoli Wam nabrać sił, aby pełni energii wkroczyć w Nowy Rok. 

    Spotykamy się na zajęciach 3 stycznia 2022r.  - zdalnie. Stacjonarnie 10 stycznia 2022.

    Administrator

  • INFORMATYKA W BOŻONARODZENIOWYM NASTROJU

    Tradycją się już stało, że na lekcjach informatyki w tygodniu poprzedzającym świąteczną przerwę uczniowie wykonują ćwiczenia związane ze świętami Bożego Narodzenia. Klasa VII korzystała z edytorów graficznych i przygotowała kartki, które można obejrzeć w galerii.

  • NAUCZANIE ZDALNE

    Zgodnie z rozporządzeniem MEiN z dnia 13 grudnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, szkoła pracuje w trybie zdalnym w okresie od 20.12.2021 do 9.01.2022 r.

    Elżbieta  Krząstek - Janeczko

    ROZP.pdf​​​​​​​

  • MIKOŁAJ W KLASIE 7

    W tym roku w klasie 7 dzieci były grzeczne????? Wygląda na to, że tak…. 6 grudnia przyszedł do nich Mikołaj i wszyscy dostali wspaniałe prezenty.

    Autor: p. Agnieszka Koper


  • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

    Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka. Nic zatem dziwnego, że  doczekał się swojego własnego święta. W tym dniu warto powspominać maskotki z dzieciństwa, które tak wiernie nam służyły . Kto nie przyśle zdjęcia, to pewnie przyjdzie do szkoły z misiem...

    Drodzy Uczniowie!

    Czekam na Wasze zdjęcia z pluszowymi misiami.

    ek@cygany.onmicrosoft.com

    Elżbieta Krząstek - Janeczko

     

  • PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

    Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowy dzień w życiu każdego malucha. Tegoroczna uroczystość była niezwykle ważna nie tylko dla naszych dzieci, ale również dla całej społeczności szkolnej sołectwa Cygany, a to ze względu na fakt, iż jest to pierwsza taka uroczystość w naszej nowej, działającej od niespełna 3 miesięcy placówce. Nic więc dziwnego w tym, że wszystkim zależało na tym aby uroczystość przebiegła w wyjątkowej atmosferze.

    Od samego rana trwały intensywne przygotowania. Dzieci pod nadzorem nauczyciela przygotowały specjalny program artystyczny w którym miały szansę wykazać się swoimi umiejętnościami recytacji, śpiewu, tańca i gry na instrumentach. Dla większości "Promyczków" był to pierwszy, publiczny występ stąd też wszystkim dzieciom należy się ogromne uznanie za odwagę i perfekcyjne opanowanie choreografii. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcia ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor Małgorzatę Pakulską.

    Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

    Autor: p. Ewelina Urbaniak

    Aktualizacja: admin

  • ŚWIAT GIER KOMPUTEROWYCH A PSYCHIKA DZIECKA

     

    1. Zagrożenia.

     

    1. Jak rodzice mogą zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu gier komputerowych?

    Świat gier komputerowych a psychika dziecka

           Jeszcze nie tak dawno główną rozrywką dzieci były gry planszowe oraz zabawy z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Dziś tę rozrywkę zastąpił komputer, który stał się powszechnym sposobem spędzania czasu wolnego. Psychika dzieci jest w większym stopniu podatna na wpływy, a osobowość dopiero się kształtuje. Warto więc poznać mechanizmy oddziaływania gier na sferę emocjonalno-społeczną człowieka oraz czynniki decydujące o ich negatywnym wpływie na zdrowie psychiczne młodych ludzi.

    1. Zagrożenia.

    IZOLACJA. Dzieci i młodzież grają na komputerze najczęściej samotnie. Podczas zabawy wchodzą w kontakt jedynie z urządzeniem, z wirtualną rzeczywistością gry oraz – ewentualnie – z innymi użytkownikami zalogowanymi w sieci. Kontakty te nie są jednak realne i z czasem mogą zastępować i wypierać prawdziwe, bezpośrednie interakcje. Dziecko nie rozwija w ten sposób swoim kompetencji społecznych, ma coraz większe trudności w kontaktach towarzyskich, nie radzi sobie w sytuacjach grupowych, czuje się społecznie zagubione i coraz bardziej wycofuje się z życia społecznego.

    BRAK KONTROLI. Korzystanie przez dzieci i młodzież z gier komputerowych jest najczęściej niekontrolowane. Rodzice zwykle nie potrafią na tyle dobrze obsługiwać komputera i gier, by być na bieżąco i orientować się w tym, z czym dziecko ma kontakt. Pochłonięci pracą i obowiązkami nie mają czasu na kontrolę aktywności swoich dzieci i organizowanie im innych, wymagających większego zaangażowania atrakcji. Gdy rodzice nie stawiają dziecku granic, nie kontrolują czasu spędzanego przed komputerem ani rodzaju wybieranych gier, w konsekwencji samo dziecko traci nad tym kontrolę.

    ZAWĘŻENIE ZAINTERESOWAŃ. Gdy dziecko angażuje się w gry komputerowe i poświęca na nie coraz więcej czasu, naturalną konsekwencją jest ograniczenie czasu spędzanego na rozwijaniu innych zainteresowań. Może to doprowadzić nawet do uzależnienia, wpływa też negatywnie na kształtowanie osobowości, której potrzebne są różnorodność oraz szeroka perspektywa zainteresowań i aktywności.

    AGRESJA. Treścią gier są często walka, agresja i przemoc. Wiele z nich polega na zabijaniu, brutalnym okaleczaniu, nieraz na stosowaniu wyrafinowanych tortur. Kontakt z takimi grami jest niebezpieczny, gdyż mechanizmy ich wpływu na psychikę dziecka są głębsze i silniejsze niż w przypadku np. oglądania scen przemocy w bajkach i filmach.

    1. Jak rodzice mogą zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu gier komputerowych?
    • Należy dokładnie wiedzieć, w jakie gry grają dzieci, i zezwalać jedynie na gry dostosowane do wieku dziecka.
    • Wybierając grę, trzeba zasięgnąć pełnej informacji na jej temat – zapytać sprzedawcę, wnikliwie przeczytać informacje na opakowaniu.
    • Stworzyć w domu zasady dotyczące korzystania z gier np.:

    - najpierw obowiązki, potem komputer,

    - granie na komputerze tylko wtedy, gdy rodzice są w domu,

    - ograniczony czas przeznaczony dziennie na telewizję i komputer (łącznie 1-2 godziny),

    - jasne określenie, które gry są akceptowane, a które niedozwolone i dlaczego.

    • Rodzice muszą przekazywać dzieciom wzorce zachowań nieagresywnych i rozmawiać z nimi o tym, w jaki sposób przemoc zawarta w grach może wpływać na ich rozwój i funkcjonowanie. Zamiast tzw. gier – strzelanek powinni podsuwać dzieciom gry logiczne, edukacyjne, do nauki języków obcych, ortografii.
    • Rodzice przede wszystkim muszą poświęcać dzieciom więcej czasu, angażować się we wspólne aktywności i zachęcać do innych form spędzania wolnego czasu – uprawiania sportu, uczestniczenia w lokalnych wydarzeniach kulturalnych, spotykania się z rówieśnikami itp.

    Agnieszka Podwysocka

     

  • MATEMATYKA W BARWACH NARODOWYCH

     

    Lekcja matematyki była nietypowa- postanowiliśmy upamiętnić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przez rozwiązanie  103 zadań .

    Odzyskanie Niepodległości przez Polskę ,to  również odzyskanie wolności na polu edukacji. 

     

    Elżbieta Krząstek -Janeczko

  • ZAPROSZENIE

    Z okazji zbliżającej się rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszam wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły na uroczystość, która odbędzie się w dniu 10 listopada 2021r. o godz. 9.50.

    Po uroczystym odśpiewaniu hymnu uczniowie klasy V i VII naszej szkoły wezmą udział w turnieju „Znam historię Niepodległej”, który będzie wzorowany na telewizyjnym teleturnieju 1 z 10. Po zadaniu uczniom wszystkich pytań i uzyskaniu wyczerpujących odpowiedzi wyłonimy ucznia, którego wiedza o Niepodległej będzie najbardziej perfekcyjna. Dla tego ucznia przewidziana jest nagroda a naszych przedszkolaczków prosimy o brawa dla najlepszych.

    Po zakończeniu turnieju zapraszamy do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

    Aby ułatwić Wam przygotowanie do turnieju zamieszamy przykładowe pytania.

    1. 11 listopada obchodzimy święto …… ?

    2. Którą rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy w dniu dzisiejszym?

    3. Postać historyczna kojarzona z świętem Odzyskania Niepodległości to …?

    4. Data 11 listopada to data zakończenia działań wojennych I wojny czy ogłoszenie manifestu o odbudowie Państwa polskiego?

    5. Ignacy Jan Paderewski był pianistą czy skrzypkiem?

    6. Wincenty Witos był skrzypkiem czy stał na czele komisji Likwidacyjnej w Krakowie?

    7. Ignacy Daszyński stanął na czele tymczasowego Rządu Ludowego czy był znajomym prezydenta USA?

    8. Polska odzyskała niepodległość w roku ….?

    9. 11 listopada 1918r. granice Polski obejmowały wielkie terytorium P/F?

    10. Które święto państwowe jest starsze 3 maja czy 11 listopada?

    11. Jakie państwa podzieliły Polskę?

    12. Pod czyim dowództwem Polscy odzyskali niepodległość?

    13. Ile lat Polska była pod zaborami?

    14.Jak miała na imię klacz Piłsudskiego?

    15. Co widnieje na godle Polski?

    16. Jaką pieśń śpiewali żołnierze?

    17. Jakie barwy ma flaga Polski?

    18. Po ilu latach niewoli Polska odzyskała niepodległość?

    19. Kto jest autorem słów naszego hymnu?

    20. Gdzie mieści się Muzeum Hymnu Narodowego?

    21. Jak powinniśmy się zachować śpiewając hymn?

    22. Jakie miasto było pierwszą stolicą Polski?

    23. Kto był twórcą legionów polskich?

    24. Który kolor w barwach narodowych oznacza waleczność i odwagę?

    25. Kim był Józef Piłsudski?

    26. Kiedy obchodzimy narodowe Święto Niepodległości?

    27. Który z polskich artystów odegrał znaczącą rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości?

    a). Ignacy Jan Paderewski

    b). Fryderyk Chopin

    c). Adam Mickiewicz

    28. Kiedy Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość?

    29. Z czyjej inicjatywy utworzono Legiony Polskie?

    a). Władysława Sikorskiego

    b). Romana Dmowskiego

    c). Józefa Piłsudskiego

    30. Kto był pierwszym prezydentem Polski po odzyskaniu niepodległości?

    a). Roman Dmowski

    b). Stanisław Wojciechowski

    c). Gabriel Narutowicz

    31. Kto jest na przedstawionym zdjęciu? Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski – portrety do rozpoznania

    32. Kto jest na przedstawionym zdjęciu?

    33. Kto jest na przedstawionym zdjęciu?

    34. Powstanie Wielkopolskie wybuchło 12 grudnia / 25 grudnia / 27grudnia 1918?

    35. Kraj w którym utworzono polską „Błękitną Armię” to: Włochy / Francja / USA

    36. Akt 5 listopada wydano w imieniu:

    a). prezydentów USA, Francji i Włoch

    b). cesarzy Niemiec i Austro-Węgier

    c). naczelnych dowództw Rosji, Francji i Anglii

    37. Pierwszym komendantem Legionów został:

    a). Józef Piłsudski

    b). Felicjan Sławoj-Składkowski

    c). Karol Trzaska-Durski

    38. Legiony Polskie brały udział w walkach I wojny światowej po stronie:

    a). Francji i Anglii

    b). Austro-Węgier i Niemiec

    c).Rosji i Serbii

    39. W którym roku Narodowe Święto Niepodległości zostało zniesione? 1945 / 1939 / 1956

    40. Kiedy Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski?

    a). 1 września 1918

    b). 7 października 1918

    c). 27 października 1918

    41. 11 listopada 1918r. Józef Piłsudski:

    a). przybył do Warszawy po uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu

    b). otrzymał całość władzy w Królestwie Polskim

    c). otrzymał od Rady Regencyjnej zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad wojskiem Polskim

    42. Kiedy był I rozbiór Polski?

    43. Kiedy był II rozbiór Polski?

    44. Kiedy był III rozbiór Polski?

    45. Co to są ziemie odzyskane?

    46. „Nie rzucim ziemi sąd nasz ród” – to treść pieśni pt.?


    Autor: Beata Metryka

  • INNOWACJA PEDAGOGICZNA

    „ Dziedzictwo kulturowe Polski, Europy i świata” to tytuł innowacji realizowanej podczas zajęć świetlicowych w naszej szkole. Innowacja będzie trwała przez 8 miesięcy, od 1 października 2021r. do 31 maja 2022r. Główne cele innowacji to pobudzanie aktywności uczniów i próba zaspokojenia naturalnej potrzeby działania u dzieci; rozwijanie indywidualnych zainteresowań i rozbudzanie kreatywności; kształtowanie umiejętności dzielenia się wiedzą; osiąganie sukcesu przez ucznia i zachęcanie go do dalszego rozwoju i przede wszystkim poszerzenie wiedzy z zakresu dziedzictwa kulturowego Polski, Europy i świata i kształcenie i uwrażliwianie na kulturę osobistą.

    Podczas zajęć świetlicowych uczniowie każdego dnia zajmują się inną tematyką, mają inne zadania. W każdym pełnym tygodniu są one realizowane wg poniższego planu:

    dzień 1 – LITERATURA – głośne czytanie lub słuchowiska i filmy lektur szkolnych, legend, baśni, itp.;

    dzień 2 – KULINARIA – przygotowywanie prostych posiłków, w tym regionalnych, nauka dobrych manier – składanie serwetek, zasady kultury osobistej przy stole;

    dzień 3 – WIRTUALNE ZWIEDZANIE – poznawanie dziedzictwa cywilizacyjnego – zabytki – zamki, muzea, osiągnięcia, miejsca kultury regionalnej, itp. poprzez wirtualne spacery lub filmy i programy dokumentalne;

    dzień 4 – TWÓRCZOŚĆ MANUALNA – ćwiczenie i ulepszanie sprawności manualnych dzieci - kolorowanki, prace plastyczno-techniczne, ćwiczenia kaligraficzne

    dzień 5 – RYTMIKA I TANIEC – poznawanie polskich tańców narodowych i ludowych, zajęcia rytmiczno-taneczne, zajęcia ze wstążką, szarfą i innymi rekwizytami tanecznymi.

    Za nami pierwszy miesiąc realizacji w/w innowacji. Uczniowie kleili, tańczyli tańce ludowe i dworskie, wykonywali ćwiczenia rytmiczno taneczne ze wstążką. Wirtualnie zwiedziliśmy zabytki Krakowa, Warszawy, Sandomierza (seria filmików „Muzeum oczami dziecka”) posilając się kanapkami, owocową sałatką czy też roladkami z tortilli. Efekty naszych zmagań można obserwować w albumie fotograficznym.

     

    B. Metryka – opiekun świetlicy

     

     

     

     

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.Jana Pawła II
    Cygany 70
    39-442 Chmielów
  • (015)846 11 80

Galeria zdjęć