24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Z tej okazji klasa VII przygotowała krótką akademię. Na początku w kilku słowach uczniowie podziękowali dyrekcji, nauczycielom, paniom z obsługi i swoim rodzicom za trud, cierpliwość, opiekę i pomoc każdego dnia. Uczniowie przypomnieli również kilka ważnych zasadach dotyczących bezpieczeństwa na wakacjach. Uroczystość uświetniły wiersze i wakacyjne piosenki. Następnie wychowawczynie wręczyły uczniom świadectwa. Na koniec Pani dyrektor życzyła wszystkim spokojnych, udanych a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.
A. Koper
W ramach działalności szkolnego wolontariatu przeprowadziliśmy dwie zbiórki artykułów pierwszej potrzeby.
Pierwsza zbiórka dotyczyła żywności oraz wyposażenia dla psów i kotów ze schroniska w Nowej Dębie pod hasłem „Mikołajki dla zwierzaków”. Uczniowie chętnie wzięli udział w akcji; przynosili karmę mokrą i suchą oraz kocyki, smycze i inne akcesoria dla zwierząt. W sumie udało się zebrać 40kg karmy, 8 koców, 7 ręczników i inne drobiazgi. Niestety do szkoły nie dotarł obiecany dyplom, ale mamy zdjęcia i dziękujemy uczniom za zaangażowanie i dobre serca.
Druga zbiórka pod hasłem „Solidarni z Ukrainą” dotyczyła artykułów pierwszej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy. Zbieraliśmy środki higieniczne oraz produkty żywnościowe nadające się do bezpośredniego spożycia. Wszystkie artykuły zostały przekazane przez Panią Dyrektor do MOPSu w Nowej Dębie. Również dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc.
Ponadto w ramach wolontariatu uczniowie wykonali świąteczne, które trafiły osób samotnych i starszych z naszej miejscowości.
Zdjęcia w albumie
B. Metryka – opiekun szkolnego wolontariatu
W ramach zajęć świetlicowych od 1 października 2021r. do 31 maja 2022r. realizowaliśmy innowację pedagogiczną pt. „Dziedzictwo kulturowe Polski, Europy i świata”. Podczas zajęć świetlicowych przede wszystkim podejmowaliśmy działania mające na celu wprowadzenie w dziedzictwo kulturowe i cywilizacyjne Polski, w tym poznawanie osiągnięć patriotycznych, duchowych i materialnych. Uczniowie korzystali z możliwości wirtualnego zwiedzania wielu polskich zabytków, poznawali dziedzictwo kulturowe w postaci dzieł sztuki ludowej i artystów indywidualnych. Poznawanie i wirtualne zwiedzanie zabytków łączyliśmy z treściami historycznymi i patriotycznymi. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia kulinarne – wykonywanie prostych potraw i przystawek, niejednokrotnie połączone z regionalnymi przepisami sprawiało uczniom wiele radości. Przy tej okazji uczniowie mogli też wykorzystywać produkty, które otrzymywali w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”. Przez kilka miesięcy uczniowie poznawali też polskie tańce narodowe i ludowe oraz elementy tańca nowoczesnego. Zajęcia świetlicowe urozmaicone były też pracami manualnymi, których efekty wykorzystywaliśmy w ramach szkolnego wolontariatu (kartki wielkanocne i bożonarodzeniowe). Uczniowie ćwiczyli systematycznie czytanie ze zrozumieniem; czytali polskie legendy i oglądali zekranizowane lektury szkolne.
p. Beata Metryka
ekj
Drodzy Uczniowie!
Zbliża się Dzień Ojca - święto będące wyrazem szacunku
i wdzięczności naszym tatusiom. Czekamy na rozczulające zdjęcia
z ojcami w roli głównej.
Fotografie wysyłajcie na adres: ek@cygany.onmicrosoft.com. Zdjęcia mają być własnego autorstwa. Przesłane zdjęcie jest równoważne ze zgodą na publikację na stronie naszej szkoły (https://zscygany.edupage.org)
Elżbieta Krząstek - Janeczko
22 czerwca 2022r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem Andrzejem Frodymą na temat bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie wakacji. Pan dzielnicowy zachęcał wszystkich do przestrzegania wszelkich zasad bezpieczeństwa nad wodą, w górach i na ulicy. Przypomniał numer alarmowy 112. Życzył udanego wypoczynku i szczęśliwego powrotu do szkoły.
Małgorzata Pakulska
Koniec roku tuż, tuż…. oceny poprawione i wystawione i zdawać by się mogło, że to już wakacje. Ale w naszej szkole rywalizacje na całego. W środowe popołudnie 15 czerwca dwie klasy V i VII spotkały się wspólnie na sali gimnastycznej, by rywalizować w siedmiu konkurencjach. Tym razem jednak nie były to rozgrywki sportowe ale umysłowe. Piętnastu uczniów wylosowało swoje numery i utworzyło trzy grupy. Powstała grupa dziewcząt, grupa chłopców i grupa dziewczęco-chłopięca.
Pierwsi do boju ruszyli Patryk, Dagmara i Łukasz, układając na czas plansze do gry Ubongo. Następnie odbyło się memory po angielsku, tym razem swoje drużyny reprezentowali Oliwia, Tomasz i Gracjan, tu zdecydowaną większość punktów udało się zdobyć drużynie chłopców. Kolejna konkurencja polegała na ułożeniu jak największej ilości słów w języku angielskim mając do dyspozycji pojedyncze litery z całego alfabetu polskiego. I tak tajemnicze białe koperty otrzymali: Oliwia, Bartosz i Julia. Dwie kolejne konkurencje, to praca wspólna grupy. Zagadki logiczne rozbudzały wyobraźnię uczestników a karty na spostrzegawczość, czyli znajdź różnice (razem było ich 40), wymagały wzajemnej współpracy. Najlepsza okazała się tu grupa mieszana. Wprawy w wymawianiu trudnych słów i zwrotów nabierali uczniowie podczas konkurencji – łamańce językowe. Niektórzy podchodzili wielokrotnie, żeby wypowiedzieć prawidłowo wylosowane zdanie lub słowo np. Konstantynopolitańczykowianeczka. Ostatnią konkurencją były kalambury, o punkty dla swoich drużyn walczyli: Magda, Zuzia oraz Gracjan. I jak tu pokazać „dwie lewe ręce”?
Taryfy ulgowej nie było, komisja w składzie Pani Małgorzata Pakulska (nauczyciel języka polskiego) pilnowała, aby każde słowo było poprawną polszczyzną wypowiedziane. Pani Agata Cabaj czuwała nad poprawnością w mowie i piśmie języka angielskiego a Pani Iwona Bańka koordynowała zagadki i gry terapeutyczne.
Emocje były, doping również a wtedy, kiedy potrzeba, cisza i skupienie. Była dobra zabawa, rywalizacja fair play i trochę inna forma zdobywania wiedzy. Byli również zwycięzcy. Cdn….
Tekst: Iwona Bańka
Zdjęcia: p. A. Cabaj, p. I. Bańka
10 czerwca 2022 roku uczennica klasy VII Emilia Oklek wzięła udział w wycieczce do Warszawy. Tam miała okazję odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego i usłyszeć o tragicznych losach powstania z 1944r .Następnie zwiedziła siedzibę Sejmu RP i poznała ciekawą historię tego miejsca. Pobyt w stolicy zakończył obiad w sejmowej restauracji. Wycieczka była ufundowaną nagrodą dla wszystkich uczestników „Konkursu wiedzy o Sejmie RP”, który odbył się kilka miesięcy temu z inicjatywy posła Zbigniewa Chmielowca. Wszyscy uczestnicy pełni wrażeń i ciekawych informacji wrócili do domów.
Dziękuję za nadeslane zdjęcia.
Elżbieta Krząstek -Janeczko
Oj, działo się, działo…! Muzycznie, ciekawie, pomysłowo, zabawnie i bardzo wesoło. Taki był właśnie Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Cyganach.
Pierwszy czerwca to szczególny i wyjątkowy dzień w życiu nie tylko dzieci, ale również i dla tych ludzi, w tym nauczycieli, którzy właśnie wtedy mogą uczcić święto swoich podopiecznych. Nie mogło być inaczej w tym roku w naszej szkole. Dlatego zorganizowano dla wszystkich uczniów, w tym również i dla tych najmłodszych z ZWP, wspaniały, wesoły i niezapomniany dzień. Nauczyciel muzyki pan Jacek Janeczko przygotował i poprowadził cykl muzycznych zabaw, do których włączyli się czynnie wszyscy obecni w tym dniu w szkole nauczyciele na czele z dyrektorem szkoły panią Małgorzatą Pakulską oraz pracownicy obsługi. Wspólna zabawa, pląsy, śpiewanie piosenek, muzykowanie na instrumentach perkusyjnych, akordeonie i keyboardzie wyzwoliły wśród wszystkich uczestników dobry nastrój oraz ogromną falę samych pozytywnych wrażeń i emocji.
Obsługę medialną zapewniły panie: Elżbieta Krząstek – Janeczko oraz Ewelina Urbaniak.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się czynnie w organizację tego wyjątkowego dnia. Dzieciom życzymy samych pogodnych dni oraz tego, aby radość zawsze i wszędzie im towarzyszyła. Roześmiane i zadowolone buzie uczniów stanowiły potwierdzenie tego, że pani dyrektor, grono pedagogiczne oraz Rada Rodziców spisali się na medal. Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców, która ufundowała pizzę dla wszystkich dzieci.
Jacek Janeczko
Drodzy Uczniowie!
W związku z odwołaniem wyjazdów na basen, od 6 czerwca 2022r. do 24 czerwca 2022r. obowiązuje plan bez basenu.
wpis: Elżbieta Krząstek -Janeczko
Tydzień był wyjątkowy, każdego dnia odbywały się ciekawe zajęcia związane z patronem naszej szkoły - Janem Pawłem II.
16 maja 2022r – Wyjazd uczniów na basen
17 maja 2022r. – Szkolna wycieczka do Krakowa i Wieliczki
18 maja 2022r. – Lekcje z patronem, Msza św.
19 maja 2022r. – Gra terenowa „ Promyczki w akcji”
20 maja 2022r. – Poszukiwacze skarbów Jana Pawła II – gra terenowa dla uczniów klasy V i VII
W grze terenowej najbardziej aktywną grupą okazały się " Promyczki". Do nich powędrowały nagrody - puzzle.
Każdy z nas mógł znaleźć coś dla siebie: na sportowo, duchowo i słodko .
ks. Krzysztof Kułaga
Elżbieta Krząstek -Janeczko
We wtorek - 17 maja - klasa 7 i 5 wspólnie z wychowawczyniami brały udział w jednodniowej wycieczce do Krakowa i Wieliczki. O godzinie 10 spotkaliśmy się z miłą Panią przewodnik, która oprowadziła nas po ciekawych miejscach Krakowa. Spacerowaliśmy po Rynku, gdzie zobaczyliśmy zabytkowe kamienice i uliczki, Bramę Floriańską, Barbakan, Sukiennice. Weszliśmy na Wzgórze Wawelskie. Zwiedziliśmy katedrę, w której oglądaliśmy między innymi Groby Królewskie. Weszliśmy również na wieżę Dzwonu Zygmunta. Następnie wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Zatrzymaliśmy się również przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich pod „oknem papieskim” oraz na dziedzińcu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po zwiedzaniu Krakowa przyszła chwila na wytchnienia i wszyscy wspólnie poszliśmy na pyszny obiad. Następnie udaliśmy się do leżącej na obrzeżach Krakowa Kopalni Soli w Wieliczce, która jest niesamowitym podziemnym światem cudów wpisanym na listę UNESCO. Spacer po podziemnej trasie w kopalni soli w Wieliczce i to z „prawdziwym” górnikiem, dostarczył nam wielu pięknych wrażeń i długo pozostanie w naszej pamięci. Z zakupionymi pamiątkami szczęśliwie wróciliśmy do domu. Wycieczka dała nam wiele radości, dużo wrażeń i wiedzy.
A. Koper
Na majówkę!
Hej przyrodo! Hej przygodo! Plener, lasy łąki!
Hej zieloność, ptaków śpiewy i nieznośne bąki!
Jadę na wieś na majówkę! Nie tknę komputera,
tam nie będzie mi potrzebny, po co go zabierać?
Telefon niech mi nie dzwoni, telewizor milczy.
Teraz miast ciągłego zgiełku spokój będzie milszy.
Kiedy wrócę pokąsany (może opalony?),
zdam relację jak tam było.
Ruszam w piękne strony!
Bogumił Pijanowski
wpis/ekj
W ramach działalności szkolnego wolontariatu przeprowadziliśmy dwie zbiórki artykułów pierwszej potrzeby.
Pierwsza zbiórka dotyczyła żywności oraz wyposażenia dla psów i kotów ze schroniska w Nowej Dębie pod hasłem „Mikołajki dla zwierzaków”. Uczniowie chętnie wzięli udział w akcji; przynosili karmę mokrą i suchą oraz kocyki, smycze i inne akcesoria dla zwierząt. W sumie udało się zebrać 40kg karmy, 8 koców, 7 ręczników i inne drobiazgi. Niestety do szkoły nie dotarł obiecany dyplom, ale mamy zdjęcia i dziękujemy uczniom za zaangażowanie i dobre serca.
Druga zbiórka pod hasłem „Solidarni z Ukrainą” dotyczyła artykułów pierwszej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy. Zbieraliśmy środki higieniczne oraz produkty żywnościowe nadające się do bezpośredniego spożycia. Wszystkie artykuły zostały przekazane przez Panią Dyrektor do MOPSu w Nowej Dębie. Również dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc.
Ponadto w ramach wolontariatu uczniowie wykonali świąteczne kartki bożonarodzeniowe, które trafiły osób samotnych i starszych z naszej miejscowości.
Zdjęcia w albumie
B. Metryka – opiekun szkolnego wolontariatu
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto ustanowione przez UNESCO. Obchodzimy je corocznie od 1995 roku. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie.
Elżbieta Krząstek - Janeczko